Dansk kortudvikler vil øge omsætningen med 100 pct. med stærke partnere Med midlerne fra børsnotering i hånden, vil First North Premier-virksomheden Mapspeople styrke sit salgsteam, optimere sine processer og indgå flere partnerskaber. Målet er at øge omsætningen markant.
Med ambitionen om en vækst i årlig tilbagevende indtægt på 100 pct. skal der underskrives nogle abonnements- og partnerskabsaftaler hos Aalborg-baserede Mapspeople.
Særligt partnerskaberne skal trække læsset for virksomheden, og den del af forretningen er Mapspeople godt i gang med, fortæller adm. direktør Michael Gram.
Go-to-market-strategien er baseret på, at vi fortsætter udbygningen af salgskanalen med stærke partnere
Michael Gram, Adm. direktør i MapsPeople
”Vi har haft en kraftig vækst i de seneste år, som dels er baseret på direkte salg, men i særdeleshed på en række partnerbaserede salg,” siger direktøren og uddyber:
”Det er virkelig taget til, og langt over halvdelen af vores salg er nu partnerbaseret.”
Virksomheden havde sin debut på First North Premier i juni 2021, hvor den hentede 85 mio. kr. i kapital. De penge skal nu ud at arbejde for at sikre den lovede vækst.